Jste zde

Masturbace a onanie - zdravotní přínosy

Masturbace a onanie - zdravotní přínosy

Hlavní téma: "Autoerotika - masturbace a onanie".
Volné pokračování článku "Pozitivní a negativní dopady masturbace".

Masturbace je běžnou součástí života žen i mužů. Dnes už je sebeuspokojování bráno jako normální sexuální praktika, která může pozitivně ovlivnit nejen váš osobní život, ale také váš intimní vztah vztah. Proto není na škodu, když si o těch pozitivních přínosech řekneme trochu víc. Tentokrát se více zaměříme na zdravotní přínosy masturbace žen a onanie mužů.

  • Při onanii dochází u mužů a masturbaci i žen k prokrvení pohlavních orgánů a také k samovolnému stahování svalstva pánevního dna a tkání pohlavních orgánů. Při stimulaci ženského pohlaví dochází k velkému prokrvení a jemným stahům pochvy a svalstva pánevního dna. Tyto stahy jsou příjemné a podporují další vzrušení. Vyvrcholí v okamžiku nástupů orgasmu intenzivními orgasmickými stahy, které žena velmi příjemně vnímá jako vyvrcholení. Stahy svalů a tkání a intenzivní prokrvení se samozřejmě pozitivně promítají do celkového zdravotního stavu pohlavních orgánů. Vše, co je v pohybu je na tom lépe, jak to, co není používané a vystavené tak atrofii nebo ukládání nežádoucích látek.
  • Při sexuálním vzrušení dochází k napětí svalů pánevního dna. To znamená, že při masturbaci (podobně jako při sexu) se tyto svaly prokrvují a posilují. U žen je to taková nejpříjemnější cesta, jak v pozdějším věku zabránit nebo alespoň omezit, nepříjemnou inkontinenci.
  • Protože při onanii u mužů dochází ke ztopoření pohlavního údu, tedy naplnění topořivých tělísek penisu krví, má muž trvalou představu o tom, jak je na tom s navozením erekce. Ejakulace mu dá hodně informací o vzhledu ejakulátu, jeho barvě, vzhledu i vůni. Počet ejakulačních stahů a prožitek při orgasmu také hodně vypovídá o jeho sexuálních dispozicích. Prostě mnoho z toho, co by při souloži nemohl sledovat si může v klidu ověřit nebo prozkoumat. Možná to někomu bude připadat úsměvné, ale když se na jednotlivé části aktu podíváme detailněji, možná vše bude jasnější.
  • Problémy s erekcí se netýkají jen sexu. Pokud jsou nějaké potíže zřetelnější, pak se projeví i při onanii. Problémy s erekcí přitom předznamenávají potíže zdravotní, například kardiovaskulární a to už v raném stádiu. Pokud muž vnímá, že už mu sebeuskokojování tak moc nejde, měl by se zamyslet nad tím, zda není vhodné v životosprávě nebo životním stylu změnit. Pokud to nepomůže, pak je možná vhodné se nenápadně zmínit lékaři, zda by mu nemohl udělat důkladnější vyšetření zdravotního stavu.
  • Intenzita ejakulace, barva spermatu, jeho vůně a vzhled zase může odhalit, že muž může mít nějaký zdravotní problém, který ani nemusí souviset přímo s pohlavím. Vysoký tlak, selhávání ledvin, jater, zvětšená prostata a další zdravotní problémy se mohou projevovat právě takovýmito, zdánlivě zanedbatelnými změnami. Například krev ve spermatu může znamenat problémy s prostatou. Při sexu by si muž takovéhoto příznaku možná ani nevšiml.
  • Onanie možná také snižuje riziko vzniku rakoviny. Asi to občasná onanie jednou, dvakrát za měsíc nevytrhne, ale i tak je to pozitivní prevence. Při ejakulaci dochází nejen k vypuzení ejakulátu z těla muže, ale také k řadě chemických reakcí v mozku a těle. Při ejakulaci se vyplavují hormony, které mají pozitivní dopad na zdravotní stav celého těla, snižují fyzické a psychické napětí a navozují pocit spokojenosti až štěstí. Ejakulací se však také těla vyplavují toxiny, které by se jinak ukládaly v pohlavních žlázách nebo tkáních těla. Opravdovou prevencí by pravděpodobně byla každodenní masturbace, ale to je zase obtížně zvládnutelné. Stěží by tak zůstal prostor pro normální sexuální život. Když však budete mít "morální problémy" s vaší touhou onanovat, řekněte si, že to děláte pro snížení rizika vzniku rakoviny prostaty a hned to půjde lépe! 
  • Dalším pozitivním dopadem při onanii spojené s orgasmem a ejakulací je uvolnění sexuálního napětí. To je důležité především u mužů, kteří nemohou žít pravidelným sexuálním životem. Při ejakulaci dochází nejen k vyloučení spermatu, ale také sekretu mužských pohlavních žláz. Onanie tak zabraňuje delší stagnaci sekretu v pohlavích žlázách při delší pohlavní abstinenci. Příroda si sice umí poradit i jinak, například noční polucí, ale onanie je přece jen jistější, než čekat, až se vám bude něco hezkého zdát.... Podobně se tělo nadbytečného sekretu pohlavních žláz zbavuje například při zatlačení při provádění stolice nebo močení na WC. Tento jev vypuzení sekretu se pak projevuje samovolným výtokem sekretu z močové trubice. Jen pozor - samovolný výtok při jiných příležitostech nemusí znamenat, že se tělo něčeho potřebuje zbavit, ale spíše může znamenat, že dotyčný někde chytil "rýmu gentlemanů" (kapavku). Pokud by sekret dlouhodobě stagnoval v pohlavních žlázách, nejčastěji v prostatě, může dojít k jeho zahuštění, ke zvýšení koncentrace toxinů a nežádoucích látek, zplodin metabolizmu a tato situace může vést k zánětům chámovodů nebo prostaty. Následný otok prostaty je už bolestivý a prakticky sex nebo onanii znemožňuje. Proto je onanie i vhodnou prevencí před možnou komplikací, kterou by zánět nebo dokonce chronický zánět prostaty a pohlavních žláz představoval.
  • Při vzrušení se zvyšuje práh bolestivosti. To je také mnohdy důvodem, proč lidé nevnímají například nedostatečnou lubrikaci a pak neví, proč mají pocit podráždění nebo odření pohlavních orgánů Je potřeba ¨být si toho vědom a nepodceňovat dostatečnou lubrikaci ani při sebeukájení. Vzrušení a hlavně vyvrcholení však také zvyšuje hladinu hormonu kortizolu, který posiluje a udržuje imunitu v dobrém stavu.
  • S bolestí fyzickou souvisí i bolest neméně nepříjemná a tou jsou psychické problémy deprese. Při masturbaci i onanii se vyplavují endorfiny, hormony štěstí a spokojenosti a dobré nálady, neurotransmitery jako je dopamin a oxytocin. Navozují pocity spokojenosti, dobrou náladu a uvolňují psychické napětí. Vyplavení těchto látek výrazně pomáhá ke kompenzaci stresu i depresí.
  • Mnoho lidí zaznamenalo, že sex před spaním působí jako prášky na spaní. Zvláště ženy často zjistí, že muž se po vyvrcholení mnohdy už jen překulí na své místo v posteli, tak tak se přikryje a už spí. Podobně sexuální vzrušení a následné uvolnění působí i na ženy. Ty by si však rády dopřály i chvilku další něhy ze strany muže. V každém případě se však dá zobecnit, že uvolnění sexuálního napětí působí na zklidnění, snížení fyzického i psychického napětí a stresu. Zklidnění a postorgasmická únava nám pak pomůže mnohem snadněji usnout a také spánek může prohloubit a zkvalitnit. Orgasmus navozený masturbací nebo onanií má úplně stejný dopad uvolnění, usínání a spánek, jako orgasmus prožitý při milování.

 

Téma pokračuje článkem "Masturbace a onanie - sexuální přínosy".
Téma pokračuje na článek "Masturbace a onanie - partnerské přínosy".
Téma pokračuje článkem "Masturbace a onanie - společenské přínosy"

Související články webu

Literatura a zdroje

(AK)(Z)(L)

Štítky: