Jste zde

Masáž lávovými kameny

Masáž lávovými kameny

Hlavní téma: "Umění doteku".
Volné pokračování článku "Druhy masáží".

Masáž lávovými kameny nebo drahými kameny se často řadí mezi masáže relaxační, meditační, aromaterapeutické, antistresové. Z pohledu masážních technik se jedná o masáže tlakové, bodové, liniové. Společným prvkem je to, že se jedná o masáže které na tělo významně působí i složkou tepelnou. Už z tohoto výčtu masážních technik a jejich působení na tělo je jasné, že mohou mít velké uplatnění při řešení mnoha zdravotních problémů a že jejich účinky mají dopad nejen na tělo, ale také na psychiku masírovaného člověka. Někteří maséři nebo relaxační a masážní salony ji právě pro tepelné působení na tělo nazývají Hot stones masáž a takto je často označována i v zahraničí. Poskytují je profesionální maséři, ale není tak složité se je naučit jako samouk. Protože jsou relativně jednoduché, velmi příjemné a proti oblíbené, můžete si je dopřávat i v pohodlí domova v rodině nebo mezi příteli. Získat tuto masáž od profesionálních masérů je snadné - prostě se na ni objednáte a přijdete...

Co budete potřebovat

Pokud vás masáž lávovými kameny zajímá a chcete ji vyzkoušet jako samouci, pak budete potřebovat temperovatelnou vodní lázeň a přiměřeně velké a dokonale hladké kameny nahřáté na příjemnou teplotu. Při masáži se kromě tepla kamenů využívají také blahodárné účinky aromatických olejů. Pro takovou masáž se ale nehodí jakýkoli kámen, ideální jsou kameny které po nahřátí dlouho udrží teplotu a následně ji mohou po delší dobu předávat tělu masírovaného. Podstatný je materiál kamene, jeho hmotnost a rozměr. Ideální jsou kameny lávové, ale jen ty, které je možné dokonale hladce opracovat.

Využít se dají i polodrahokamy, jejich pořizovací cena je však příliš vysoká.

Kámen nesmí být pórovitý a musí být naprosto hladký. Větší kameny déle udrží požadovanou teplotu, nejsou však vhodné pro prohřátí a následnou masáž všech částí těla. Sady kamenů se dají koupit ve specializovaných prodejnách pro maséry. Většinou se prodávají v sadách kamenů různých velikostí a tvarů. V sadě najdete několik velkých, více kusů střední velikosti i několik malých.

Ohřev kamenů se provádí v elektricky temperované nádobě s vodní lázní. Nádoba musí mít termostat s možností nastavení teploty vodní lázně v rozsahu mezi 40°C až 50-ti °C. Mohou to být různé zapékací nádoby nebo i stará dobrá Remoska. Důležitá je především bezpečná regulace nastavené teploty.

Ohřívací nádobu naplníte čistou vodou a tu ohřejete na potřebnou teplotu. Do ohřívací nádoby by se měly dát uložit všechny kameny ze zakoupené sady. Nahřátí kamenů potřebuje čas a proto počítejte tak s 10 minutami ohřevu v již předehřáté vodní lázni.

Jak se masáž lávovými kameny provádí?

Masážní kameny musí dokonale prohřát ve vodní lázni. Nejdéle po půl hodině budou připraveny a jejich teplota by se měla pohybovat mezi 40 - 50 °C. Při prvních pokusech raději začínejte na teplotě 40°C a podle reakcí masírovaného poznáte, zda je to teplota správná nebo zda příště můžete kameny nahřát více. Po přiložení na tělo se bude akumulované teplo z kamenů postupně uvolňovat a tkáň prohřeje až do hloubky 3 cm pod kůži. Teplo z masážních kamenů uvolní svalstvo a sníží fyzické i psychické napětí. Obecně je teplo příjemné, zklidňující... Díky prohřátí kůže se začnou otevírat její póry a zplodiny metabolismu mohou skrze pot začít odcházet z těla....

Masáž lávovými kameny se samozřejmě může provádět i s využitím aromaterapie. Aromatické oleje svou vůní vytvoří příjemnou atmosféru a díky svým účinkům budou pozitivně působit i na kůži a psychiku masírovaného. Každý olej má jiné vlastnosti. Nikdy však přímo na kůži masírovaného nepoužívejte 100% esence. Vždy se musí ředit se základním olejem. Vůně olejů vybírejte podle svých pocitů nebo přání masírovaného. Vůně masážních olejů při masáži a relaxaci působí uklidňujícím dojmem a uvolňují napětí těla i mysli. Oblíbené oleje jsou růže, jasmín, vanilka nebo levandule.

Masáž lávovými kameny se provádí ve dvou etapách.

 • První spočívá v rozložení kamenů po těle masírovaného. Kamenu budou lokálně předávat své teplo a zvolená místa na těle prohřejí až do hloubky 3 cm pod kůži. Doba tohoto klidového působení tepla kamenů bývá 20 až 30 minut. Kameny postupně tělu předávají naakumulované teplo a chladnou. Proto je potřeba umístěné kameny průběžně měnit za ty, které se dohřívají ve vodní lázni.
 • Druhá fáze spočívá v masáži těla pomalým tlakem masážních kamenů na kůži. Jedná se o masáž při které je nutné používat masážní oleje nebo aroma masážní oleje. Masíruje se pomalu a s citem. Kameny předávají teplo a tlak kamenů uvolňuje svalstvo. Masírují se pouze měkké části těla!!!
 • Celková doba masáže pak bývá cca 40 až 60 minut.

Pro koho je masáž vhodná a komu by mohla ublížit?

Obecně se dá říct, že masáž lávovými kameny je prospěšná každému. Jsou však lidé, kteří by si ji sice rádi dopřáli, ale kvůli zdravotním problémům by ji absolvovat neměli. Také platí, že každý může jinak prožívat nejen masáž, ale jinak může vnímat i pocity po ní.

Pomáhá

 • stimuluje krevní oběh
 • rozproudí lymfatický systém těla
 • podpoří celkovou detoxikaci organismu
 • snižuje bolesti zad a ztuhlých svalů
 • navozuje pocity blaha a psychického uvolnění
 • navozuje hlubokou relaxaci a harmonizaci těla
 • snižuje nespavost
 • snižuje stres
 • snižuje depresi
 • pomáhá překonávat úzkostné stavy
 • snižuje bolesti při zánětech kloubů
 • prohřívá tělo a díky tomu snižuje i nepříjemné pocity studených nohou
 • ...

Pro koho masáž lávovými kameny není vhodná?

 • v oblibě ji nemají lidé, kteří nesnáší větší teploty
 • pro alergiky, zvláště pak při použití aromaterapie
 • pro lidi s kožními problémy
 • pro těhotné ženy
 • pro lidi s kardiovaskulárními problémy
 • pro lidi s křečovými žílami
 • pro lidi s vysokým tlakem
 • pro silné diabetiky
 • nikdy masáž neposkytujte lidem, kteří mají problémy s epilepsií

Údržba zařízení a kamenů

Vybavení pro masáž lávovými kameny se používá opakovaně. Proto je nutné je po každé masáži důkladně očistit, omýt, vydesinfikovat, osušit a správně uložit. Po masáži ohřívací nádobu vždy odpojte od sítě. Mohlo by se stát, že termostat bude nádobu vyhřívat i ve stavu snížení teploty na minimum. Ohřívací nádobu a lávové kameny po masáži dokonale omyjte v teplé vodě s použitím saponátu nebo antibakteriálního mýdla. Saponát kameny zbaví nejen nečistot a zbytků kůže, ale také je odmastí a odstraní zbytky olejů. Po umytí a důkladném opláchnutí kamenů i ohřívací lázně vše řádně osušte. Osušené kameny uložte do krabičky tak, aby se o sebe neodřely. Tu pak můžete vložit do osušené ohřívací nádoby. Větší údržba není potřeba.

Nádobu s kameny vždy ukládejte odpojenou od elektrické sítě!!! Zabráníte tak nejen možnému poškození ohřívače, ale i případnému požáru!!!

Ohřívací nádoba i kameny jsou připraveny na příští masáž.

 

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje

Štítky: