Jste zde

Je profesionální tantrická masáž lepší než partnerská?

Je profesionální tantrická masáž lepší než partnerská?

Hlavní téma: "Umění tantrické masáže".
Volné pokračování článku "Rituály tantrických masáží".

Od té doby, co jsem zveřejnil články o tantrických masážích, přišlo do "poradny sexuologa" několik dotazů se stejnou otázkou a to je "Je profesionální tantrická masáž lepší než partnerská?". Protože je zřejmé, že tato otázka zajímá stále více lidí, pokusím se na ni odpovědět.

Obtížný úvod do problematiky...

Tantra v historii nikdy nebyla ryze partnerská záležitost. Pokud se nějaký učenec zabýval otázkami lidské sexuality a hledal cesty jak prožitek milenců posunout výš, než mohli zažít při "běžném" milování, musel své poznatky lidem nějak předávat. V dřívějších dobách a zvláště v Asii je poněkud jiný přístup k sexu než je v našich končinách. Tedy ten oficiální přístup je výrazně jiný. Přístup "Morálka na prvním místě" nás posunul tak daleko, že nevázaný sexuální život a nevěra, se stala skoro přirozenou součástí běžného života... Skláním se před těmi, kteří ctí partnerský a manželský slib a jsou si věrni po celý život. Problém je ale v tom, že už jejich děti si velmi, velmi obtížně hledají svého celoživotního partnerku nebo partnera, se kterým by žili v monogamním svazku po celý život. Ve společnosti, která už rodinu bezvýhradně nepovažuje za základ státu a společnosti, je obtížné představovat cestu taoistických a tantrických mistrů.

Problém není v tom, že by se lidé nechtěli z tantry a taoistického učení poučit. Problém vidím v touze lidí stát se "tantrickým a taoistickým mistrem snadno a rychle"... Chtějí se učit, ale jen to, co mohou hned použít a užít... Často jim chybí pokora a trpělivost...

Jenže tantra ani taoistické učení ani v sexu nebo milování nenabízí rychlé řešení. Může ukázat techniky, ale jejich pochopení už je na každém, kdo se je snaží napodobit.

Možná vám připadá, že jsem se vydal naprosto jiným směrem, než bylo původní téma otázky. Ne, nevydal, to vše souvisí s odpovědí na otázku "Je profesionální tantrická masáž lepší než partnerská?".

Vrátím se nyní k tomu, jak tantričtí a taoističtí mniši předávali své učení mezi lidi. Měli své žáky... Nepředstavujte si mnich jako člověka který nevěděl, co je to život. Nebyli to mniši, kteří by odpovídali představám o dnešních mniších nebo řeholních sestrách žijících v celibátu. Byla jiná doba a tito lidé žili v jiné společnosti a jiné kultuře. Mnich byl velmi, velmi vzdělaný člověk, dnes by se řeklo učenec. Tento člověk své učení předávala podle toho jak bylo lidmi přijímáno, své názory dokázal upravovat, měnit, kultivovat, rozvíjet... Díky tomu se tantra a její techniky rozvinuly až k dokonalosti, která byla na základě předávání z žáka na žáka dochována až do dnešní doby. Sexuální umění však bylo jen součástí určitých náboženských rituálů, představ a učení. Sex a techniky milování nejsou hlavním tématem tantry ani taoistického učení. Jsou jen jejich nedílnou součástí. Myšlenky těchto učení jsou pro dnešní lidi jen obtížně pochopitelné a ještě obtížněji se toto učení dá jako celek v dnešní společnosti praktikovat.

Tantrické masáže je potřeba se naučit

Když se zamyslíte nad tím, zda je profesionální tantrická masáž lepší než partnerská, musí vás logicky napadnout, že té partnerské tantrické masáži se partneři museli někde naučit... To je naprosto logické a správné... Jenže kde se takové intimní masáži partneři mohou naučit? Nabízí se mnoho tantrických kurzů, kde vás této masáži ochotně (za velké peníze) "mistři" se svým týmem naučí. Stačí mít hodně peněz (desítky tisíc) a vyrazit na kurzy tantry. Samozřejmě jich musíte absolvovat hodně, aby jste pochopili o co vlastně jde.

Ono to opravdu není snadné pochopit o co v tantře vlastně jde. Problém je, že většina dnešních tantrickýchí "mistrů" chce vydělat a tak se z učení tantry a tantrických kurzů stal výborný byznys. Takový "úspěšný kurz" (z pohledu mistrů) čítá tak 30 až 40 lidí. Když si představíte, že v rámci tohoto davu jste vy dva, nejspíš se orosíte... Minimální intimita, jeden se tlačí na druhého ... a "všude stojící mastná péra", jak to zhodnotila jedna z účastnic takového kurzu... Určitě se něco naučíte, ale nemyslete si, že po takovém kurzu budete blíž "tantrickému mistrovství"... Budete jen umět něco víc než dříve. Bohužel na tyto kurzy nechodí jen partnerské dvojice, ale někdy i lidé single, kteří svého partnera do dvojice získají až na místě... Takto opravdoví mistři své učení v minulých staletích nepředávali a nikdy si za předání tantrického umění také nenechali platit...

V každém případě je však výuka na tantrických kurzech cesta, která vás může posunout výrazně dál. Musíte si však vybrat takové kurzy, které nejsou určeny masám, ale pouze skupince partnerských dvojic. Pak máte šanci, že se vám lektoři budou věnovat.

Další možností je naučit se techniku masáže podle literatury, informací na webech nebo z videokurzů. Tato cesta je výrazně levnější, djí se naučit nejen jednotlivé techniky, ale i teorie, která se k těmto technikám váže. Hlavní nevýhodou však paradoxně je to, že nemáte šanci vidět, jak to dělají "ti druzí". Prostě chybí velmi důležitá informace, zda jste techniku správně pochopili a dokonale zvládli. Toto srovnání je na kurzech možné protože vidíte jak techniku dělá pár zleva a zprava a jak reagují jejich masírovaní partneři a partnerky...

Další možností je individuální výuka v malém počtu lidí, kdy učitel se detailně věnuje svým žákům. Takovéto individuální kurzy jsou samozřejmě velmi účinné, ale také nákladné.

Tantrické masáže se museli učit i profesionálové...

Doposud jsme se zabývali tím, jak se techniky tantrické masáže naučí partneři. Nyní se zaměříme na profesionální maséry a masérky.

Jejich cesta k tantrickým masážím je naprosto individuální. V naprosté většině se jedná o lidi, kteří se s tantrickými masážemi seznámili na kurzech tantry a ty je nadchly... Jsou to naprosto stejní lidé, jako vy... Jejich výuka na tantrických kurzech začínala stejně, jako každého jiného účastníka kurzu. Většinou však "vydrželi", postupně zvládli většinu technik a posléze se stali asistenty "mistrů". Ti jim pak jim možná nabídli kurzy pro profesionální tantrické maséry nebo se do nich přihlásili sami. Tím začala jejich cesta k práci, kterou by nejspíš nedokázal a nechtěl dělat úplně každý... Kurz pro profesionální maséry je relativně dlouhý a vyžaduje také zkušenosti s masážemi různých lidí. Zpočátku se účastníci kurzu masírují navzájem mezi sebou. Tím získají zkušenosti nejen s technikami na různých lidech, ale také se zbaví ostychu a naučí se respektovat potřeby, obavy i komplexy jiných lidí. Naučí se z masáže udělat zážitek a proto s musí zvládnout i rituály tantrických masáží a umění dotýkat se lidí. A to je opravdové umění... Nemyslete, že tantričtí maséři nemají stejné problémy jako vy. Mají své komplexy, stydí se, obávají se reakcí lidí při masáži, prožívají s nimi jejich obavy, vzrušení i radost z případného vyvrcholení... Musí se však naučit dávat, ne si brát... A to je velmi obtížné nejen při tantrických masážích... Pro absolvování kurzu musí namasírovat určitý počet lidí mimo jejich skupinu... teprve pak získají certifikát o absolvování kurzu tantrických masáží. Jedná se tedy o náročnou výuku a velké zkušenosti s různými lidmi. Jedině díky pravidelnému opakování masáží si udrží dokonalost provedení masáže a dokáží si poradit i s nečekávanými reakcemi lidí na techniky, pocity vzrušení i vyvrcholení. Jejich zkušenosti jsou opravdu nezbytné a díky jim dokáží reagovat svými doteky na konkretní situace při masáži jako profesionálové. Některé jejich zkušenosti jsou radostné, jiné méně a na některé masáže by nejraději zapoměli... Jenže to všechno dohromady je právě to, co z nich dělá profesionály...

To, co jsem popsal samozřejmě platí pro lidi, kteří takovým kurzem opravdu projdou, vše se naučí a zvládnou a úspěšně absolvují... Ne všechny inzeráty na tantrické masáže však odkazují na lidi, kteří něčím takovým opravdu prošli. Diplom na stěně masérny nemusí být výsledkem jejich píle, odhodlání a zkušeností, ale poctivým dílem místního znalce grafiky a textových programů. Velkou zásluhu pak může mít také kvalitní barevná tiskárna...

Tak která masáže je lepší???!!!

Technicky bude nejspíš lepší ta profesionální. Ta ovšem bude postrádat to nejcennější a tím je láska partnera k partnerce a naopak. Z tohoto pohledu bude jednoznačně lepší ta partnerská a to i přesto, že nejspíš nebude tak dokonalá.

 

POZNÁMKA
Doporučuji Vám seznámit se ještě s články "Tantra a pohlavní nemoci" a "Představuje tantrická masáž nějaká rizika?".

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje

(AK)(Z)(L)

Štítky: